Poradna

Důvody pro ventilaci:

Příliš vlhký vzduch způsobující plíseň na stěnách, nedýchatelný vzduch, kouř, zápach,… toto všechno poukazuje na nedostatečnou, nebo zcela chybějící ventilaci. Následkem mohou být různé alergie, astma, choroby respiračního ústrojí a krevního oběhu.

Přítomnost efektivního a správně navrženého ventilačního systému zajišťuje zdravější prostory, ve kterých žijeme. Na základě níže uvedených základních pravidel a znalostí je možné správně vybrat komponenty pro Vaši instalaci.

Výběr ventilátorů a jejich parametrů:

Před výběrem ventilátoru je potřeba vědět několik údajů, umístění ventilátoru, potřebné úpravy, a co je důležité, kapacitu zařízení. Pokud je ventilátor umístěn v koupelně či na toaletě, je možné, že budete potřebovat časovač, který zařízení uvede do provozu a vypne ho automaticky, když místnost opustíte. Senzor pro zjištění vlhkosti zapne zařízení, když se vlhkost dostane nad nastavenou úroveň. V kuchyni a v jiných prostorách můžete využít ventilátory se šňůrkovým spínačem, které se používají pro krátkodobou ventilaci. Kromě výše zmíněných podmínek byste měli při výběru ventilátoru brát v úvahu i následující:

 

Pro výpočet objemu místnosti, prosím, použijte tento vzorec:

Objem (m3)=délka x šířka x výška (m)

Pro různé typy prostorů platí různé požadavky. Některé z nich naleznete v následující tabulce:

 

Typ místnosti

Plocha, m2

Míra výměny vzduchu za hodinu

Potřebná kapacita, m3/h

Toalety

4 - 9

5 - 9

90 - 200

Koupelny

8 - 12

5 - 9

90 - 150

Kuchyně

8 - 18

6 - 12

100 - 300

Obývací pokoj/ložnice

12 - 25

4 - 8

90 - 300

Ostatní

4 - 8

5 - 8

90 - 190

Kapacita vent., m3=Objem, m3*míra výměny vzduchu za hodinu

Hotovo, všechny potřebné měření a výpočty jsou hotové – je čas vybrat si ventilátor.smdsinai